Poniżej znajdziesz zestawienie zawierające dostępne na rynku pożyczki pozabankowe dla firm. Warto wspomnieć, że taki rodzaj finansowania odbywa się dość szybko, na jasnych zasadach i co ważne bez sprawdzania przedsiębiorcy w BIK online. 

Finansowanie  / Pożyczki dla firm  | Data aktualizacji: 20 lipca 2023 r.

Z cyklu ,,Życie przedsiębiorcy"

Ostatnio często zastanawiam się, jak przedsiębiorcy spoza grona moich klientów radzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym, dlatego na to spotkanie szedłem z dużą ciekawością. Prezesa tego przedsiębiorstwa poznałem podczas eventu branżowego, a nasza rozmowa dość szybko przerodziła się w biznesową wymianę doświadczeń, w której wystąpiłem jako konsultant biznesowy.

Rozwój każdego podmiotu gospodarczego wymaga kapitału, który niezbędny jest do działalności bieżącej i realizacji przyszłych celów KPI. Celem każdego przedsiębiorstwa jest maksymalizacja wartości rynkowej, dlatego optymalny dobór kapitału wymaga określenia z wyprzedzeniem zapotrzebowania na finansowanie. Pomocny w tym jest model finansowy.

Praca Konsultanta biznesowego polega m.in. zadawaniu właściwych pytań oraz na analizie… Po kilku minutach dojrzałem dwa najistotniejsze wątki naszej rozmowy. Po pierwsze – kontrahenci nie regulują swoich należności w terminie. Przyznam szczerze, że w obecnych czasach problemy z płynnością finansową stają się codziennością, z którą mierzą się niemalże wszystkie firmy. Odraczanie płatności, dłuższe terminy na fakturach, nieterminowe płatności, a niekiedy rozłożenie płatności na raty. Z jednej strony firmy ćwiczą się w cierpliwości, życzliwości i zrozumieniu. Z drugiej zaś jest to ich główny problem, który blokuje rozwój przedsiębiorstwa.

Brak terminowych wpływów powoduje narastający kryzys w firmie. Luka w finansach prowadzi do opóźnień w płatnościach zobowiązań, zarówno w wypłatach, jak i w US, ZUSie i innych instytucjach. Prezes sam podkreślił, że nawet telefon informacyjny od kontrahenta o przesunięciu terminu płatności mógłby załatwić sprawę i zapewnić spokojny sen. Bowiem jako szef średniej wielkości firmy miałby to na uwadze i inaczej zarządzał finansami. Wielki ukłon za rozsądne podejście do controllingu.

Po drugie – przedsiębiorca, którego poznał podczas wydarzenia, mimo opóźnień w płatnościach, starał się w obecnej sytuacji rozwijać firmę. Niestety wiązało się to z większym zapotrzebowaniem na finansowanie, którego pozyskanie umożliwiłoby w pełni zaspokoić wszystkie obecne oraz planowane wydatki. 

Rozwój firmy często wiąże się z większymi kosztami, chociażby na utworzenie i utrzymanie stanowisk pracy. Jako konsultant biznesowy spotykam się z różnymi oczekiwaniami, dlatego zawsze staram się dobrać odpowiednie rozwiązanie dla danej działalności. 

Tak było również teraz. Po wielu wnikliwych pytaniach, zestawieniu różnych możliwości, zaproponowałem, aby prezes zastanowił się nad pożyczką dla firmy.

Jestem świadom tego, że pożyczki dla firm niosą za sobą wiele korzyści, ale i niepewności. Pożyczki dla przedsiębiorców wiążą się to z dodatkowymi formalnościami. Jestem świadom ofert, które pojawiają się na rynku, a przebrnięcie przez nie wydłuża czas decyzji. Dlatego stworzyłem poniższe zestawienie pożyczki pozabankowe dla firm. W zestawieniu w głównej mierze skupiałem się na maksymalnej wartości dla firmy, biorąc pod uwagę czas spłaty, okres finansowania i czas otrzymania pożyczki dla przedsiębiorców.

Zakup model finansowy

controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Finansowanie pozabankowe dla firm

Źródła finansowania można sklasyfikować na dwie grupy: finansowanie własne i finansowanie obce. W związku z wspomnianym już wyżej poszukiwaniem kapitału, w artykule skupię się na finansowaniu obcym.

Finansowanie obce (do tego typu finansowania należą m.in. finansowanie pozabankowe dla firm / pożyczki dla firm) występuje, gdy do przedsiębiorstwa dostarczany jest kapitał udostępniany na określony czas, po upływie którego musi być zwrócony dawcy. Wracając do głównego wątku pożyczki dla przedsiębiorców, poniżej przedstawiam kluczowe informacje, które warto mieć na uwadze. 

Na co przeznaczyć pożyczki dla firm?

Wpisując w google hasło “pożyczki pozabankowe dla firm” pojawia się mnóstwo ofert. Szybkie pożyczki dla firm, decyzja kredytowa w 20 minut, pożyczki na firmę online, niskooprocentowane pożyczki i wiele, wiele innych. W wielu instytucjach można starać się o pożyczkę na dowolny cel, w niektórych widnieją podziały na pożyczki dla przedsiębiorców na cele operacyjne i pożyczki inwestycyjne.

Pożyczka dla biznesu może być przeznaczona na rozwój biznesu, zakup sprzętu, bieżące wydatki, zapłatę wymagalnych zobowiązań. Przy pożyczkach na działalność gospodarczą warto przyjrzeć się RRSO, bowiem jego oprocentowanie może okazać się zabójcze dla Twojej firmy.

Jakimi kryteriami się kierować wybierając pożyczki dla firm?

Jeśli już zdecydowałeś się wybrać wariant finansowania w postaci pożyczki dla firm pozabankowe, warto abyś zwrócił uwagę na istotne kwestie przy dokonywaniu wyboru, by nie wpaść w pułapkę. Na co należy zwrócić uwagę biorąc pożyczkę dla firm?

1⃣ Odpowiednia kwota pożyczki – instytucje finansowe chętnie udzielają jak największych pożyczek i tym samym realizują swoje plany sprzedażowe. Podejmuj decyzję rozsądnie, analizuj koszty. Nie bierz większego finansowania niż faktycznie potrzebujesz, nawet jeśli Twoja ,,zdolność kredytowa” jest dużo większa.

2⃣ Koszty pożyczki – jak wspomniałem wyżej, zwróć uwagę na wszystkie koszty pojawiające się w ofercie, a później w umowie. Przeanalizuj RRSO w kilku instytucjach finansowych. Nie kieruj się tylko wysokością raty.

3⃣ Wybór oferty – korzystaj z zaufanych instytucji lub inwestorów, o których możesz przeczytać w I części artykułu.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie na finansowania?

Jako konsultant biznesowy przywiązuję ogromną wagę do liczb. Mocno zwracam uwagę na sposób, w jaki zarządzane są finanse w firmach, z którymi współpracuję. Uważam, że wystarczy jedno kompleksowe narzędzie, które pomoże Ci rozwijać biznes. Model finansowy w Excelu… odkryj go na nowo!

Po wielu latach współpracy z klientami z różnych branż oraz po latach pracy w jednej z największych firm w Polsce w swojej branży, wypracowałem model finansowy w Excelu, który pozwoli Ci efektywnie zarządzać finansami własnego biznesu.

Model finansowy jest jednym z kluczowych elementów controllingu.  Dzięki niemu uzyskujesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z dalszym rozwojem, KPI, finansowaniem i inwestycjami. Możesz go wykorzystać do stworzenia prognozy finansowej, oszacowania zapotrzebowania na finansowanie, monitorowania płynności finansowej, analizy wskaźników KPI lub wyceny przedsiębiorstwa i oceny opłacalności inwestycji metodą NPV.

Modelowanie finansowe w swojej pełnej krasie jest umiejętnością, wymagającą wielu lat praktyki. Warto jednak zapoznać się gotowymi narzędziami analitycznymi, w tym w szczególności z modelem finansowym CFO Business Partner. Gwarantuję Ci, że to najskuteczniejsze narzędzie analityczne do przeprowadzenia szczegółowej kalkulacji i oceny.

Zakup model finansowy

controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Alternatywne źródła finansowania

W ramach uzupełnienia poniżej przedstawiam najpopularniejsze wśród moich klientów formy finansowania.

Finansowanie udziałowe od inwestorów

Finansowanie obce

Obligacje korporacyjne

Leasing

Pozyskanie finansowania dotyczy zarówno nowych firm rozpoczynających działalność gospodarczą, jak również tych od lat funkcjonujących na rynku. Największe zapotrzebowanie na środki finansowe wykazują podmioty znajdujące się w okresie rozwoju. Wybór odpowiedniej formy finansowania (np. pożyczki dla firm) należy rozpocząć od weryfikacji dostępności wybranego źródła finansowania dla działalności gospodarczej.

Dyrektor finansowy

Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Krzysztof Janik

Pożyczki dla firm od inwestorów

  *Poprzez kliknięcie przycisku “Pobieram więcej informacji” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, w szczególności newsletterów, od Enterprise Startup. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości na adres kontakt@enterprisestartup.pl.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Enterprise Code sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-348), przy ul. Bobrzyńskiego 29 lok. 17. Dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłania informacji handlowych, w szczególności newslettera. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w Regulamin i Polityka prywatności.

  FIRMA
  Enterprise Code Sp. z o.o.
  Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
  Biuro | Warszawa

  Zespół

  Partnerzy

  Oferty pracy

  Regulamin

  Polityka prywatności

  Mapa strony

  KONTAKT
  Krzysztof_Janik_CFO
  Krzysztof Janik
  Partner Zarządzający
  krzysztof.janik@enterprisestartup.pl