FinTech, czyli Financial Technology to sektor gospodarki z obszaru finansów skupiający firmy tworzące innowacyjne rozwiązania łączące technologię z finansami. Szczególnie pozytywnie wpłynął na dynamikę wdrażania innowacji w bankowości oraz stał się prekursorem nowych form komunikacji.

 

Świat potrzebuje usług bankowych, ale niekoniecznie potrzebuje banków.

Bill Gates, lata ‘90.

Innowacje  FinTech  | Data opublikowania: 16 mar 2021 r. | Data aktualizacji: 16 mar 2021 r.

Dyrektor finansowy

Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Krzysztof Janik

Dołącz do zespołu

Pracujmy wspólnie nad innowacjami w świecie finansów.

✔ Ekosystem

✔ Inwestorzy

  *Poprzez kliknięcie przycisku “Pobieram więcej informacji” wyrażasz zgodę na otrzymywanie propozycji współpracy od Enterprise Startup. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości na adres kontakt@enterprisestartup.pl.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Enterprise Code sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-348), przy ul. Bobrzyńskiego 29 lok. 17. Dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania współpracy. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w Regulamin i Polityka prywatności.

  FinTech co to?

  Książki biznesowe controllling, inwestowanie, startup, biznes

  Rys historyczny. Według ekspertów pojęcie FinTech pojawiło się w latach 60-tych XX wieku. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze bankomaty. Jednakże pierwsze informacje prasowe dotyczące FinTech pojawiają się na początku lat 80-tych. Pojęcie FinTech dostarcza wielu emocji, bowiem dotychczas nie zdefiniowano go w pełni. Specjaliści mają ogromne trudności z określeniem proporcji finansów i technologii wymaganych do nazwania przedsiębiorstwa FinTechem. 

  Do grupy FinTech można zaliczyć zarówno startupy jak i duże przedsiębiorstwa. Jednym z kryteriów jakie należy spełniać jest kryterium usługowe. Jeśli firma udostępnia produkty finansowe wykorzystując przy tym kanały online, to spełnia wszystkie wymagania, aby określić ją mianem FinTech. 

  Technologie finansowe

  Głównym celem przyświecającym rozwojowi sektora FinTech jest poprawa efektywności i dostępności usług finansowych oferowanych na rynku. 

  Nowe rozwiązania wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczne służą do:

  przyspieszenia,

  zabezpieczenia,

  ulepszenia,

  zwiększenia dostępności,

  optymalizacji kosztów usług finansowych.

  Usługi z sektora FinTech są świadczone w wielu modelach biznesowych oraz łączą strony zarówno w modelu B2C, jak też B2B, czy C2C (np. serwisy aukcyjne, czy pożyczki peer to peer).

  Przewagami technologii finansowych ponad tradycyjną bankowość są:

  🔸 prostota wykorzystania,

  🔸 dostępność do danych z wielu źródeł,

  🔸 szybkość zaspokojenia potrzeby,

  🔸 sprawne dostosowanie do potrzeb rynku,

  🔸 wygoda (brak papierów, wizyt w oddziale, czekania),

  🔸 koszty świadczonych usług,

  🔸 przetwarzanie wielu informacji w formie zautomatyzowanej.

  Ponadto FinTech operuje na rynku o mniejszych restrykcjach niż banki (sztywne procedurami, długi proces autoryzacji decyzji, regulacje prawne, w tym m.in. prawo bankowe).

  Sektor FinTech

  Około 10 lat temu sektor FinTech podzielony był na 3 obszary:

  1⃣ bankowy i ubezpieczeniowy

  2⃣ płatności online i ich zabezpieczenie

  3⃣ optymalizacja procesów i rozwiązania obejmujące analizę danych

  Obecnie do sektora FinTech zaliczamy:

  obsługa płatności online (BLIK, PayU, PayPal)

  płatności mobilne wykorzystujące HCE – płatności zbliżeniowe (np. Apple pay, Android pay)

  bankowość mobilna (Bzwbk, iPKO)

  pożyczki online (np. Vivus) 

  pożyczki peer-to-peer – pożyczki społecznościowe (np. Kokos, Finansowo)

  alternatywne formy finansowania przedsiębiorstw – faktoring online, leasing online (np. SMEO, LeaseLink)

  porównywarki pożyczek / kredytów, sieci afiliacyjne 

  ubezpieczenia online

  kantory internetowe (np. Cinkciarz, Walutomat)

  rozwiązania komunikacyjne wykorzystujące płatności online (np. Uber, Blot, Mytaxi)

  rozwiązania używane w procesie płatności / realizacji / finalizacji, w tym przechowywanie danych finansowych (np. Creditcheck, BIK, Bloomberg)

  zarządzanie budżetem domowym poprzez aplikacje

  platformy aukcyjne (np. Allegro, eBay)

  rozwiązania oparte na blockchain (np. Bitcoin, inPay)

  inwestowanie online (np. Robinhood)

  Ciekawostka:

  Sieci afiliacyjne, to platformy z produktami lub usługami dostępnymi do promowania, często dysponujące własnym systemem zliczania konwersji.

  Łatwo można dostrzec, że FinTech, to nasza codzienność. Co jakiś czas na rynku pojawiają się kolejne rewolucyjne produkty, przez które konkurencja nie może spać spokojnie. Kilka lat temu rynek muzyki podbił Spotify. Netflix udowodnił, że można oglądać seriale w pełni legalnie, a Uber stał się zmorą taksówkarzy. Wszystkie te produkty FinTech powstały w odpowiedzi na nasze codzienne potrzeby.

  FinTech w bankowości

  Połączenie FinTech z bankami, to takie innowacyjne “małżeństwo”. Łączy, a przynajmniej powinna łączyć, ich wspólna wizja i chęć rozwiązania problemu. FinTech staje się motorem napędowym dla banków, które odważniej i chętniej się rozwijają. Najczęściej FinTechowe innowacje stosowane są w aplikacjach mobilnych, przy zbieraniu wielu informacji i tworzeniu analiz. Banki nie czują “zagrożenia” ze strony sektora FinTech. 

  Jak dowodzą badania Gallupa już tylko 24% milenialsów mocno wierzy, że banki pomagają im w osiągnięciu celów finansowych. Wśród milenialsów:

  92% korzysta z bankowości online

  79% korzysta z bankowości mobilnej

  66% korzysta z oddziałów banku

  Banki zostały zmotywowane do zmiany swoich strategii poprzez ukierunkowanie jej na:

  1⃣ rekrutacji i szkoleniu topowych specjalistów

  2⃣ skalowaniu aplikacji mobilnych

  3⃣ dbaniu o klientów poprzez indywidualne podejście

  4⃣ przeprowadzeniu fuzji i przejęć innowacyjnych rozwiązań

  5⃣ rozwoju ekosystemu rozwiązań FinTech w ramach wewnętrznych struktur

  Warto podkreślić, że FinTech to innowacyjność. Rozwiązania FinTech wspierają klienta w optymalizacji czasu. Klient unika formalności i wizyt w oddziale banku, dzięki temu optymalizuje swój cenny czas. FinTech jest pośrednikiem w obrocie pieniężnym i dostarcza narzędzi IT. 

  FinTech w Polsce

  Nawiązując do poprzedniej części artykułu muszę wspomnieć, że FinTech w Polsce rozwija się na bardzo wysokim poziomie. O ile pozostałe segmenty rynku pozostawiają Polskę w tyle, tak w przypadku innowacyjnych rozwiązań dotyczących finansów jesteśmy liderami na rynku światowym! Jednym z najpopularniejszych rozwiązań dostarczonym przez polskich specjalistów jest BLIK. Usługa pozwala na błyskawiczne dokonywanie płatności lub przelewów. FinTech to także e-płatności np. Przelewy24 i wiele wiele innych. Z powodzeniem rozwiązania FinTechów wykorzystywane są w:

  biznesie (FinTech umożliwia skorzystanie z finansowania online)

  bankowości (sektor FinTech umożliwia automatyzację procesów zaciągania kredytów oraz korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej)

  świecie inwestycji (dzięki FinTech możemy pomnażać kapitał poprzez kryptowaluty lub rynki kapitałowe)

  ☑ zarządzaniu finansami osobistymi (korzystając z sektora FinTech możemy wyszukiwać korzystne oferty i w rozsądny sposób zarządzać swoimi finansami)

  ☑ przepływie gotówki (łączenie stron transakcji kupna-sprzedaży)

  Potencjał FinTech jest ogromny! 

  Rynek FinTech

  …..

  Organizacje wspierające FinTech w Polsce

  Jak już wspomniałem FinTech rozwija się w Polsce dynamicznie. Coraz więcej instytucji rynku finansowego zaczyna traktować innowacyjność, jako jedną z metod przewagi nad konkurencją.

  Jedną z organizacji, która wspiera rozwój FinTech w Polsce jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na swojej stronie www podkreślają, że “fundamentalne znaczenie ma bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań”. Urząd Nadzoru Komisji Finansowej wprowadza szereg regulacji dbających o bezpieczeństwo oferowanych usług. Starają się także o dofinansowania z Unii Europejskiej, dzięki którym może rozwijać konkretne projekty w zakresie FinTech.

  Kolejną organizacją jest FinTech Poland. FinTech Poland, to fundacja na rzecz innowacji finansowych. Organizacja łączy partnerów biznesowych, start-upy, przedsiębiorców FinTech z ekspertami i instytucjami państwowymi. Głównym celem jest współpraca nad rozwojem i promocją sektora FinTech w Polsce.

  FinTech niewątpliwe kojarzy nam się z łatwością i szybkością działania. Stosowany w wielu rozwiązaniach zapewnia nam dostęp do usługi niekiedy jednym kliknięciem. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom oszczędzamy czas. FinTech coraz częściej rozwijany jest przez dopiero co powstające firmy. Nieznajomość marki może zniechęcać klientów do sięgnięcia po proste i przyjemne w obsłudze rozwiązania. Korzystając z rozwiązań FinTechowych warto zachować balans i otwartą głowę. Innowacyjność jest przyszłością, dlatego nie bój się korzystać z udogodnień jakich dostarcza Ci rynek.

  TOP FinTech na świecie

  Dyrektor finansowy na godziny

  Krzysztof_Janik_CFO

  Krzysztof Janik

  Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

  Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

  +12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

  +4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

  +65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

  FIRMA
  Enterprise Code Sp. z o.o.
  Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
  Biuro | Warszawa

  Zespół

  Partnerzy

  Oferty pracy

  Regulamin

  Polityka prywatności

  Mapa strony

  KONTAKT
  Krzysztof_Janik_CFO
  Krzysztof Janik
  Partner Zarządzający
  krzysztof.janik@enterprisestartup.pl