Inwestor finansowy to osoba, która angażuje swoje oszczędności w finansowanie firm w formie udziałowej lub dłużnej. Inwestorzy to najczęściej przedsiębiorcy przez lata rozwijający swój biznes, angażując czas, kapitał, zdrowie w jego rozwój, w efekcie gromadząc spore oszczędności. Do grona inwestorów należą również osoby, które przez lata pracy w korporacji zdobyły bagaż doświadczeń zawodowych i zgromadziły znaczne fundusze na inwestycje.

Finansowanie  / Inwestor  | Data opublikowania: 20 lis 2020 r. | Data aktualizacji: 20 lis 2020 r.

Autor

Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Krzysztof Janik

Pobierz model finansowy & teaser inwestycyjny

✔ 3 dashboardy KPI 

✔ 9 modułów analitycznych

✔ 151 slajdów w teaserze

  Poprzez kliknięcie przycisku “Pobieram” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, w szczególności newsletterów, od Enterprise Startup. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości na adres kontakt@enterprisestartup.pl.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Enterprise Code sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-348), przy ul. Bobrzyńskiego 29 lok. 17. Dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłania informacji handlowych, w szczególności newslettera. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w Regulamin i Polityka prywatności.

  Inwestor finansowy otwiera przed wieloma start-upami i młodym firmami możliwość rozwoju innowacyjności, a przede wszystkim know-how. Jak rozmawiać z inwestorem indywidualnym lub inwestorem start-upowym, aby efektywnie pozyskać środki?

   

  W relacji “start-up – inwestor” każdemu zależy na sukcesie finansowym firmy. Inwestycja w przedsiębiorstwo ma na celu wspomożenie firmy prosperującej, aby zarówno firmie, jak i inwestorowi w przyszłości przynieść zyski. Inwestorzy start-upowi szczególnie polecani są firmom, którym bank nie udzieli kredytu, chociażby ze względu na wysokie ryzyko inwestycji.

  Co zatem musisz posiadać, aby inwestor finansowy uznał, że warto zainwestować w Twój projekt? Produkt, wizję, dopracowany biznesplan i wyjątkowy potencjał wzrostowy. 

   

  W poniższym artykule przedstawione zostaną argumenty, które pomogą Ci przekonać inwestora, aby zainwestował właśnie w Twoją firmę lub projekt.

   

  ///////////////////////////

  Inwestorzy | typy inwestorów

   

  • Inwestor indywidualny – inwestuje własne, prywatne, środki finansowe, aby zwiększyć swoje zyski,
  • Inwestor strategiczny – jest współwłaścicielem spółki i posiada uprawnienia do kontrolowania jej działań, dzięki większościowym udziałom akcji w firmie. Inwestorem strategicznym nazywamy kogoś, kto aktywnie poszukuje kapitału i aktywnie finansuje przedsiębiorstwa. Osoby takie niejednokrotnie są zadłużone i posiadają nieskończony horyzont inwestycyjny. Inwestorzy strategiczni najchętniej wykorzystują przedmiot inwestycji w celach strategii rozwoju. W tym przypadku główną wartością danej inwestycji jest posiadany przez inwestora “know-how, a także możliwość uczestniczenia w rozwoju finansowanej firmy.
  • Inwestor finansowy – poszukuje kapitału zewnętrznego w celu rozwoju przedsiębiorstwa. Inwestuje środki finansowe w przedsiębiorstwo na konkretny okres czasu, zwykle kilku lat. Po upływie wyznaczonego czasu oczekuje wysokiego stopu zwrotu z inwestycji. 
  • Inwestor instytucjonalny – inwestuje w papiery wartościowe lub nieruchomości, które mają za zadanie zwiększyć jego zyski. Są to banki, towarzystwa inwestycyjne czy fundusze emerytalne.

  Zastanawiasz się, gdzie znaleźć inwestora indywidualnego? Warto pojawiać się na konferencjach start-upowych, na których bardzo często pojawiają się inwestorzy start-upowi. Podczas takich konferencji można skorzystać ze spotkania 1:1, poznać inwestorów Ventures Capital, zapytać o opinię na temat swojego produktu i zrobić dobre pierwsze wrażenie. Możliwe, że to właśnie dzięki niemu i swojej wiedzy inwestor będzie chciał spotkać się z Tobą ponownie.

   

  //////////////////////////////

   

  Przebieg pozyskania finansowania

  Jak wygląda spotkanie z inwestorem finansowym i jak się do niego przygotować? Naszym pierwszym krokiem inicjującym kontakt będzie przekazanie inwestorowi “teasera inwestycyjnego” lub “formularza zgłoszenia projektu”. To nic innego, jak clue informacji dotyczących naszego przedsięwzięcia. Umieść w nim również najważniejsze wiadomości dotyczące Twojej firmy. Dzięki temu przekonasz potencjalnych inwestorów start-upowych, że ich środki mogą trafić do osób przedsiębiorczych i merytorycznych. 

  Po zapoznaniu się z zawartością inwestor indywidualny wyłoni najciekawsze i najrzetelniej przygotowane projekty i zaprasza ich twórców na spotkanie. Podczas spotkania inwestor przeprowadza ocenę projektu, a także przyszłego zespołu zarządzającego. Tuż po tym, wniosek oceniany jest z perspektywy merytorycznej i finansowej. W celu zabezpieczenia interesów obu stron podpisywana jest umowa o zachowaniu poufności (tzw. umowa NDA).

  Na spotkanie przygotuj prezentację multimedialną (np. PowerPoint), w której zamieścisz informacje na temat projektu oraz budżetu. Inwestorzy na spotkaniu zapytają także o Twoje kwalifikacje, czy też będą chcieli zobaczyć prototyp Waszego pomysłu. To jeden z najistotniejszych etapów pokazujących inwestorom, że osoby stojące naprzeciw mają merytoryczną i kompleksową wiedzę. Wasza pewność siebie i w 100% profesjonalnie przygotowany pokaz może sprawić, że inwestorzy indywidualni podpiszą z nami umowę. 

   

  Jak wyglądają dalsze kroki pozyskania inwestowania?

  Jeżeli inwestorzy są zainteresowani naszym pomysłem, następuje zaproszenie do negocjacji. Tu spotykają się wspólnie dążący do zabezpieczenia kapitału inwestor i potrzebujący wsparcia finansowego przedsiębiorca. Ten zaś musi przygotować się na twarde negocjacje ze strony inwestora indywidualnego, który zapewne nie będzie chciał iść na zbyt wiele ustępstw. 

  Warto przemyśleć, na które ustępstwa jesteśmy w stanie pójść, na jakie warunki możemy się zgodzić i jakie mamy uwagi do zaproponowanej umowy. Na tym etapie warto wspomóc się wykwalifikowanym prawnikiem, aby mieć pewność, że w 100% podejmujemy dobrą i przemyślaną decyzję.

  Kiedy już przedyskutujemy z prawnikiem propozycje inwestora następuje:

   1. Podpisanie listu intencyjnego “Term sheet” – następuje po uzgodnieniu wstępnych warunków dotyczących wysokości inwestycji, terminu realizacji i oczywiście wyceny udziałów.
   2. Badanie due diligence – to szczegółowe badanie finansowe oraz prawne firmy. Ustalane są szczegóły ewentualnego zawiązania nowej spółki, jeżeli ma powstać w ramach inwestycji. Jest to finalna ocena projektu, w której dokonuje się wyszczególnienia wszystkich możliwych ryzyk, które mogą pojawić się podczas realizacji inwestycji.

  • Komitet inwestycyjny – jest ostatnim etapem następującym po badaniu due diligence, podczas którego zatwierdzana jest decyzja o inwestycji przez komitet inwestycyjny funduszu. Jest to etap ostatecznego negocjowania warunków, które zostaną zapisane w umowie.
  • Monitoring – kiedy już podpiszemy umowę inwestycyjną spodziewajmy się wizyty monitorującej w celu weryfikacji zaakceptowanej umowy i strategii. 
  1. Zakończenie inwestycji – procesem kończącym naszą inwestycję może być wejście na giełdę, sprzedaż lub umorzenie udziałów lub wykup menedżerski.

   

  ////////////////////////

  Inwestor w firmie rodzinnej

  Jak każde przedsiębiorstwa, tak i firmy rodzinne, poszukują optymalizacji swoich finansów. Dodatkowo firmy rodzinne muszą zadbać o wsparcie zarządcze lub rozwiązania restrukturyzacyjne. Patrząc, jakie potrzeby widzimy w firmie rodzinnej, możemy zadać sobie pytanie czy istnieje możliwość, aby rozwiązania powyższych problemów można odnaleźć w jednym rozwiązaniu jakim jest inwestor finansowy w firmie rodzinnej?

  Firmy rodzinne niechętnie korzystają z funduszy inwestycyjnych obawiając się o swoją autonomię, czy utratę tożsamości lokalnej, na którą długo pracowali. Czują, że to oddanie swojej niezależności obcej osobie. Druga strona medalu pokazuje, że sami inwestorzy niechętnie myślą o rodzinnych spółkach. Pojawia się przenikanie problemów rodzinnych na grunt biznesowy, a także postrzegania firmy przez zupełnie inny pryzmat wartości. Dla inwestora będzie to kolejny biznes, zaś dla przedsiębiorcy będzie on miał wartość sentymentalną.

  Według badań na temat postrzegania funduszy inwestycyjnych przez rodzinne firmy pokazuje, że w większości nie mają one nawet świadomości, jakie korzyści mogłyby im przynieść. Brak doświadczeń firm rodzinnych z funduszami nie przynosi żadnych pozytywnych skutków. 

   

  Inwestor finansowy jako partner

  Sentyment rodzinny firmy może być zarówno zagrożeniem, jak i wartością firmy. “Rodzinność” oznacza wspólną troskę o kapitał i przyszłość. To firmy, w których rzetelność, szczerość, przywiązanie, ale też znajomość od podszewki danego biznesu okazują się jednymi z najbardziej wartościowych  cech. Z drugiej strony, jeżeli firma jest zamknięta na doświadczenia z zewnątrz, może tym samym doprowadzić swoją firmę do niepowodzenia.

  Inwestor finansowy w firmie rodzinnej może osiągnąć sukces tylko, jeżeli właściciele są otwarci na zmianę swojego modelu biznesowego, a inwestor będzie w stanie uszanować tradycję rodzinną. Rodzina musi mieć świadomość, że inwestor, który włącza do ich firmy kapitał bierze na swoje barki odpowiedzialność za przyszłość ich firmy. Jest to bardzo ważne ponieważ każda ze stron musi empatycznie spojrzeć na wymagania i oczekiwania drugiej strony. W końcu mają wspólny cel – sukcesja lub doprowadzenie firmy do częściowego lub nawet całkowitego opłacalnego wyjścia z przedsiębiorstwa.

  /////////////////////////////////////////////////////////////

  Sprzedaż firmy rodzinnej

  Zastanawiasz się nad sprzedażą firmy rodzinnej i chciałbyś wiedzieć, jaki rodzaj inwestora będzie dla Ciebie odpowiedni? 

  Wybór inwestora to jedna z najważniejszych decyzji, którą każdy musi podjąć osobiście na podstawie dobrze przeprowadzonej analizy procesu sprzedaży przedsiębiorstwa. Obecnie lwia część przedsiębiorstw w Polsce to firmy rodzinne, w których założyciele pozostają właścicielami lub też rozpoczynają coraz większe zaangażowanie swoich dzieci w życie przedsiębiorstwa, aby te kiedyś mogły przejąć ich biznes.

  Przykład firm rodzinnych

  Jak wynika z badań, które przeprowadziła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, aż 89% firm rodzinnych to przedsiębiorstwa prowadzone przez pierwsze pokolenie. Z problemem dziedziczenia dotychczas zmierzyło się tylko ok. 15% przedsiębiorstw i tylko w połowie z nich nastąpił międzygeneracyjny transfer władzy i własności. Do takich ruchów chętny są przedsiębiorstwa z mocną rynkową pozycją.

  Kiedy dochodzi do chęci przekazania spuścizny młodszemu pokoleniu w wielu przypadkach okazuje się, że w wielu przypadkach nie ma ono ochoty prowadzić i rozwijać biznesu założonego przez rodziców. To rodzi konflikty pokoleniowe i doprowadza do niechęci wobec sukcesji. Taka postawa doprowadza do sprzedaży przedsiębiorstwa. Atrakcyjność przedsiębiorstw zauważalna jest przez inwestorów strategicznych, jak i finansowych. I tu powracamy do pytania z początku akapitu – jaki rodzaj inwestora dla którego typu przedsiębiorstwa będzie odpowiedni? 

  Inwestor strategiczny

  Inwestor strategiczny to która na mocy prawa nabywa znaczące udziały w sprzedawanym przedsiębiorstwie.

  W tej grupie wyróżniamy podmioty:

  1. Dokonujące konsolidacji horyzontalnej – podmiot, który przejmuje spółki o konkurencyjnym portfelu  oferowanych usług i produktów, 
  2. Przeprowadzające konsolidację wertykalną – podmiot, który dąży do rozszerzenia zakresu swoich kompetencji poprzez dywersyfikację działalności w kilku sektorach. Była to tzw. integracja pionowa, która dzieli się na integrację pionową w przód, która na przejmowaniu odbiorców produktów lub usług przedsiębiorstwa oraz integrację pionową w tył, która polega na przejmowaniu dostawców przedsiębiorstwa.

  Oba rodzaje integracji pozwalają na osiągnięcie synergii, która pośród inwestorów strategicznych była bardzo pożądana. Do tego stopnia, że inwestorzy są w stanie zapłacić dodatkową tzw. premię akwizycyjną w stosunku do wartości wynikającej z wyceny firmy. Premia akwizycyjna wynikać będzie z efektów synergii, które powstają w obszarze operacyjnych i finansowym. 

  Dla inwestora strategicznego najatrakcyjniejsze są znane i bogate przedsiębiorstwa oraz takie, które miały wysoki potencjał ekspansji. Inwestor może także w swoich poczynaniach dążyć do pozyskania alternatywnych rozwiązań dla prowadzenia procesu inwestycyjnego od postaw. Celem inwestora strategicznego niejednokrotnie jest kompletne przejęcie władzy nad spółką. 

  Jeżeli branża, w której działa przedsiębiorstwo nie jest branżą, w której działa inwestor wtedy następuje dzielenie transakcji na kilka etapów. W tym przypadku sprzedający tworzy wraz ze współpracownikami najwyższy szczebel kadry zarządzającej przedsiębiorstwa, przez określony z góry czas pozostaje w strukturach spółki, dając inwestorowi możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia na nowym rynku, za co jest dodatkowo wynagradzany czy to w postaci miesięcznych pensji, czy rewaluacji wartości spółki przy sprzedaży każdej z zaplanowanych transz. 

   

  Inwestor finansowy

  Fundusze typu private equity, czyli wehikuły inwestycyjne, zaliczamy do grupy inwestorów, którzy są potencjalnie zainteresowani inwestowaniem w rodzinne krajowe przedsiębiorstwa. Mają one na celu lokowanie kapitału prywatnych firm z tej grupy. W Polsce możemy znaleźć kilkadziesiąt firm tego typu. Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, które zrzesza inwestorów, a także wspiera rozrost domeny private equity/venture capital w kraju może wymienić z nazwy niemal 50 takich podmiotów. Działają tutaj aktualnie fundusze globalne (CVC Capital Partners, Bridgepoint), lokalne (Avallon, Resource Partners czy Tar Heel) oraz regionalne (Penta Investments, Enterprise Investors).

  Szacuje się, że granice działania funduszy private equity to od trzech do pięciu lat. Kiedy ta granica zostaje przekroczona najczęściej następuje wyjście z inwestycji (dzieje się to przez upublicznienie działalności gospodarczej albo spieniężenie posiadanego pakietu innemu inwestorowi finansowego lub strategicznemu).

  //////////////////////

   

  Sprzedając swoją działalność, możesz w trakcie procesu aukcyjnego zadać sobie pytanie – którego inwestora wybrać?

  W podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże poznanie czynników, którymi kierują się inwestorzy strategiczni oraz poznanie ukierunkowania transakcyjnego.  Czym się kierować wybierając najlepszego inwestora dla Twojej spółki?

  Inwestorzy strategiczni

  Zadaniem inwestora strategicznego jest ewaluacja Twojej działalności pod kątem dopasowania strategicznego do ich sposobu prowadzenia firmy i planowania. Są oni najczęściej spółkami znajdującymi się bezpośrednio w Twojej lub w pokrewnej branży. Głównymi czynnikami transakcyjnymi są: integracja pionowa czyli w kierunku odbiorcy bądź dostawcy, pozioma czyli progresja na kategorie produktowe lub nowe rynki oraz eliminowanie konkurencji.

  Realizacja synergii kosztowych lub przychodów jest jednym z czynników oferowania wyższej ceny przez inwestora strategicznego w porównaniu do inwestora finansowego. Oferta cenowa będzie bezpośrednio przekładać się w takim wypadku na ofertę cenową. Dobre dopasowanie spółki do działalności inwestora lub jego wymagań mocniej ukierunkuje do sfinalizowania transakcji i wypłacenia premii sprzedającym.

  Przejęcie 100% udziałów/akcji w spółce – taki jest najczęstszy cel inwestora strategicznego. Dlatego aktywny udział w działalności właścicieli może być konieczny tylko przejściowo – na tyle aby utrzymać płynną fuzję biznesu inwestora ze spółką.

  Inwestorzy finansowi

  Dla inwestora finansowego przejęcie spółki jest inwestycją z założonym zwrotem po określonym czasie. Podstawowym, ale nie jedynym czynnikiem analizy inwestora finansowego jest wartość inwestycji, a także jej zwrot (uzależniony od wyników finansowych celu przejęcia).

  Istotne jest aby sprzedający posiadali pewność co do jakości prowadzenia ksiąg rachunkowych i systemów kontrolnych wewnątrz spółki. Inwestor finansowy zaczyna swoja pracę przed rozpoczęciem transakcji od dokładnych badań historii finansów spółki – ma to na celu udowodnić wiarygodność danych finansowych, które są niezbędne do wyceny działalności.

  Przewidywania wyników finansowych spółki na kolejne lata są następnym elementem, który inwestor finansowy bierze pod uwagę aby określić wartość celu przejęcia. Wzrost przychodów i rentowność spółki poprzez poszukiwanie nowych źródeł przychodów, redukowanie wydatków czy osiągnięcie korzyści skali – na tym muszą skupić się fundusze inwestycyjne, aby dojść do przewidywanego zwrotu z inwestycji. Ważną podstawą do pertraktacji z inwestorami finansowymi będą mocne i dobrze wykalkulowane prognozy finansowe przygotowane przez spółkę i sprzedających.

  Decydując się na transakcję z udziałem inwestora finansowego, sprzedający powinni pamiętać, że ten typ kupującego będzie oczekiwał, iż sprzedający będzie zaangażowany w biznes – pozostając przy części udziałów lub prowadząc operacyjnie spółkę – w uzgodnionym czasie po transakcji. Jeżeli Twoim planem jest oddanie kluczy do biznesu nowemu właścicielowi w dniu zamknięcia transakcji i nie odwracanie się za siebie, w przypadku inwestora finansowego taki scenariusz może być niewykonalny.

  Zastanów się mocno, jeśli Twój plan to przekazanie prowadzenia działalności nowemu właścicielowi, kiedy tylko transakcja zostanie zakończona i nie wracanie więcej do tematu – w przypadku inwestora finansowego może to nie przynieść skutku. Przeprowadzając taką transakcję, sprzedający musi mieć na uwadzę to, że ów inwestor będzie przekonany, że sprzedający będzie wciąż angażował się w działalność. Czy to prowadząc operacyjnie spółkę czy pozostając z częścią udziałów. Wszystko to w terminie ustalonym po transakcji. 

  Którego inwestora wybrać?

  Twoja działalność jest atrakcyjna i nadaje się na sprzedaż, jeśli zaczynasz zadawać sobie pytanie – którego inwestora wybrać? Często jednak to bardzo trudny wybór, który koniecznie trzeba poprzedzić dogłębną analizą wszystkich możliwości. Poznaj kilka typowych scenariuszy:

  • Maksymalna cena sprzedaży – przeprowadź szeroki proces aukcyjny, jeśli główną ideą sprzedających jest osiągnięcie maksymalnej ceny sprzedaży bez względu na przyszłość spółki czy ich pracowników po sfinalizowaniu transakcji. Inwestorzy strategiczni oferują wtedy najwyższe ceny – są w stanie dokonać najwyższych synergii. Inwestorzy finansowi mogą być w tym przypadku pomocni aby, biorąc pod uwagę plany rozwoju, wysoko wycenić spółkę
  • Wysoka cena sprzedaży (oraz inne ważne aspekty) – wysoka cena sprzedaży może tutaj nie być najwyższym priorytetem dla sprzedających. Istotna może być również sytuacja spółki po transakcji (np. miejsca pracy). Tutaj inwestor strategiczny nadal może być najlepszym wyborem. Pamiętaj jednak, że utrzymanie zatrudnienia może skończyć się obniżeniem synergii przez kupującego – może on wtedy zaoferować niższą cenę.
  • Częściowa sprzedaż – pozostanie w biznesie. Inwestorzy finansowi cenią sobie właścicieli, którzy po sfinalizowaniu transakcji są nadal zaangażowani w prowadzenie działalności, dlatego będą najlepszym wyborem w sytuacj,i kiedy właściciel chce sprzedać część udziałów w spółce. Zmniejszone zostaje wtedy ryzyko inwestycji dla inwestora finansowego – pomaga w tym wiedza i doświadczenie aktualnego właściciela. Dodatkowo zaangażowanie obu stron jest wzmocnione przez coraz częstszą praktykę: earn-out czyli wypłatę części ceny w postaci odroczonej płatności, a uzależnionej od osiągnięcia założonych wyników.

  Tylko kilka przykładów z tak naprawdę ogromnej palety możliwości jest w stanie pokazać jak trudną i złożoną decyzją jest wybór odpowiedniego inwestora. Mnogość możliwości i wariantów w tej sytuacji może sprawić, że bez odpowiedniego wsparcia i pomocy taka decyzja może być bardzo trudna do podjęcia.

  Przeprowadzę Cię krok po kroku przez etapy pozyskania finansowania od inwestorów. Wiem jak kluczowe jest pełne skoncentrowanie się na działaności operacyjnej biznesu. Moja rola będzie ukierunkowana z jednej strony na sprawnym pozyskaniu finansowania, a z drugiej strony na jak najmniejszym zaangażowaniu Twojego czasu w tym procesie.

  Inwestor dla firmy

  Jak inwestować pieniądze?

  Inwestycje mogą mieć charakter udziałowy lub dłużny.  Inwestycje udziałowe dotyczą zaangażowania kapitału w zamian za objęcie udziałów lub akcji spółki. Z kolei inwestycje dłużne obejmują udzielenie finansowania w formie pożyczki, obligacji. Inwestorzy dokonują dywersyfikacji swoich inwestycji. W przypadku niepowodzenia w jednym przedsięwzięciu straty rekompensowane są z zysków wypracowywanych przez pozostałe inwestycje. Inwestorzy zazwyczaj nie ingerują w zarządzanie firmą, ani nie angażują się w jej funkcjonowanie. Oczekują natomiast cyklicznego prowadzenia relacji inwestorskich.

  Relacje inwestorskie

  Prowadzenie aktywnych relacji inwestorskich zwiększa zaufanie inwestorów do biznesu oraz przyczynia się do sprawniejszego pozyskania kolejnych rund finansowania. Relacje inwestorskie realizuję w ramach funkcji Dyrektora finansowego na godziny w formie:

  ✔ Aktualizacji prognoz finansowych

  ✔ Monitorowania płynności finansowej i szacowania zapotrzebowania na dodatkowe finansowanie

  ✔ Monitorowanie odchyleń między założeniami prognostycznymi, a tym faktycznie zrealizowanymi

  ✔ Analizę kosztów

  ✔ Kalkulację cen i kosztów oferowanych produktów/usług

  ✔ Ocenę wpływu konkretnego pracownika, inwestycji, zdarzenia na generowane przez biznes wyniki

  ✔ Ocenę rentowności usług/produktów

  ✔ Ocenę opłacalności planowanych inwestycji

  ✔ Bieżące raportowanie wskaźników KPI

  Inwestorzy udziałowi

  Inwestycje udziałowe dzielą się na różne typy w zależności od rodzaju przedsięwzięcia. Obejmują one udziały większościowe lub mniejszościowe w kapitałach własnych spółek.

  Seed Capital (SC) – jeden z segmentów inwestycji equity polegający na finansowaniu przedsięwzięć w początkowym etapie rozwoju, tzn. od momentu powstania pomysłu o dużym potencjale wzrostu wartości w czasie. Fundusze seed capital (zwane inaczej funduszami zalążkowymi) inwestują w jednostki jeszcze przed ich formalnym założeniem i skupiają się na finansowaniu badań oraz dostosowywaniem pomysłu do przejścia w fazę komercjalizacji (fizycznym założeniu firmy i rozpoczęciu działalności gospodarczej).

  Venture Capital (VC) – fundusze venture capital skupiają się na finansowaniu przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju. Inwestycje tego typu charakteryzują się średnio- i długoterminowym horyzontem czasu w podmioty niepubliczne o dużym, ponadprzeciętnym potencjale wzrostu. Środki pozyskane w ten sposób są przeznaczone między innymi na finansowanie: nowych produktów, technologii, zwiększenie kapitału obrotowego, ekspansji na nowe rynki, wzmocnienie bilansu, zwiększenie mocy produkcyjnych, rozbudowę kanałów dystrybucji, jak również przejęć. Zarówno w przypadku funduszy Seed Capital jak i Venture Capital wysokie ryzyko inwestycyjne wynikające z wczesnego stadium rozwoju podmiotu kompensowane jest wysoką oczekiwaną stopą zwrotu, której będzie oczekiwał potencjalny inwestor.

  Do inwestycji udziałowych należą również:

  Private Equity (PE) – dotyczą inwestycji w podmioty dojrzałe o ugruntowanej pozycji poszukujące źródeł finansowania na dalszy rozwój oraz konsolidację rynku. W odróżnieniu od funduszy Seed Capital i Venture Capital ryzyko inwestycyjne jest znacznie niższe, a posiadane przez spółkę obszerne track rekord (historia podmiotu) pozwala na przeanalizowanie dotychczasowych efektów zarządzania spółką, co skutkuje obniżoną oczekiwaną stopą zwrotu z inwestycji. Pozyskane środki przeznaczane są w głównej mierze na zwiększenie mocy produkcyjnych, rozwój kanałów dystrybucji oraz infrastrukturę. Inwestycje private equity nakierowane są na wzrost skali działalności danego podmiotu oraz poprawę jego rentowności.

  Finansowanie społecznościowe (FS) – finansowanie przedsięwzięć we wczesnej fazie rozwoju przez szeroką społeczność wirtualną. W szerszym ujęciu dotyczy gromadzenia kapitału przez szeroką grupę indywidualnych inwestorów, którzy chcą wesprzeć Pomysłodawcę w rozwoju jego przedsięwzięcia biznesowego w zamian za określone świadczenie zwrotne. Tego typu finansowanie charakteryzuje się wykorzystaniem technologii teleinformatycznych oraz niższą barierą wejścia i lepszymi warunkami transakcyjnymi, niż ogólnodostępne na rynku.

  Anioły Biznesu (BA) – przedsiębiorcy o dużym doświadczeniu zawodowym, który posiada znaczny majątek osobisty, który mogą zainwestować na okres 3-6 lat w przedsięwzięcia o wysokim poziomie ryzyka, oczekując w zamian ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji. Cechą charakterystyczną finansowania przedsięwzięć przez Aniołów Biznesu poza pozyskaniem kapitału jest wsparcie merytoryczne i dostęp do kontaktów biznesowych, niejednokrotnie bardziej wartościowe aniżeli wsparcia kapitałowe.

  Jak inwestorzy oceniają Twój biznes?

  Pierwsze wrażenie

  Nigdy nie otrzymasz drugiej szansy, aby zrobić pierwsze wrażenie. Ocena dokonywana jest na podstawie przesłanych materiałów. One decydują o dalszych krokach.

  Ograniczony czas

  Inwestorzy przeznaczają 1-5 min na ocenę, czy Twój biznes będą dalej analizować.

  Zespół

  Inwestorzy poszukują zespołów zdeterminowanych do rozwoju biznesu oraz profesjonalnie przygotowanych do rozmów nad finansowaniem.

  Kompletność informacji

  Im więcej informacji i danych przygotujesz dla inwestorów, tym mniej czasu zaangażują na rozmowy co przyspieszy podjęcie decyzji inwestycyjnej.

  Jak pozyskać inwestora do firmy?

  1 |

  Ocena biznesu & wybór formy finansowania

  Dokonuje oceny 5 obszarów biznesów uwzględniając 57 elementy z określoną wagą istotności. Na tym etapie wskazuje najbardziej odpowiednią formę finansowania firmy.

  2 |

  Warsztaty | Przygotowanie biznesu do pozyskania finansowania

  Wypracowanie planu działań zwiększających wartość biznesu i atrakcyjność inwestycji w oczach Inwestorów. W podsumowaniu przedstawiam rekomendowany plan dziań, ukierunkowany na przyspieszenie pozyskania finansowania.

  3 |

  Model finansowy

  Dostosowuję model finansowy w excelu do modelu biznesowego działalności oraz adaptuję zmienne mające wpływ na prognozowane wyniki finansowe biznesu.

  4 |

  Prognoza finansowa / wycena firmy

  Wykorzystując predyspozycje analityczne, przekładam planowane działania i strategię rozwoju na prognozę finansową oraz wycenę firmy.

  5 |

  Pozyskanie finansowania

  Ostatni etap, podczas którego zajmuję się operacyjnym pozyskaniem finansowania.

  Strategia pozyskania inwestora

  Inwestor finansowy jest nie tylko kapitałodawcą biznesu, ale wytrawnym znawcą rynku, który wyławia najlepsze pomysły. Inwestycja w startup jest obarczona znacznym ryzykiem. Bazując na własnym doświadczeniu rekomenduje wykonanie poniższych działań celem zwiększenia atrakcyjności biznesu w oczach inwestora:

  zweryfikowanie rynku

  przeprowadzenie rozmów z potencjalnymi klientami i uzyskanie konstruktywnych wniosków z tych rozmów

  zweryfikowanie, czy klienci są skłonni zapłacić za produkt/usługę

  wykonanie makiety produktu/usługi w formie opisu, strony www, wizualizacji

  analiza kosztów pozyskania klienta

  określenie nakładów niezbędnych do poniesienia celem wykonania MVP (Minimum Viable Product)

  Realizacja powyższych działań to niezbędne minimum do rozpoczęcia pracy nad pozyskaniem finansowania. W formie uzupełnienia przesyłam link do najczęściej otrzymywanych pytań pod hasło: startup.

  Inwestorzy dokonują kompleksowej i wielopłaszczyznowej oceny startupu, na podstawie której podejmują decyzję o zainwestowaniu w startup. Poniżej przedstawiłem etapy poprzedzające podpisanie umowy inwestycyjnej i pozyskanie finansowania.

  1. Wstępna analiza biznesu

  Podczas wstępnej analizy inwestorzy szczególną uwagę zwracają na:

  ✎ zespół

  ✎ branża & wartość rynku

  ✎ model biznesowy | (np. SaaS, marketplace, HaaS)

  ✎ produkt | posiadanie makiety lub wizualizacji lub MVP produktu

  ✎ zapotrzebowanie na finansowanie | inwestorzy mają wypracowane nie tylko branże, ale również przedział kwoty inwestycji

  Standardem w branży jest przekazanie inwestorowi w pierwszej kolejności materiału informacyjnego w formie teasera inwestycyjnego.

  Pobierz model finansowy & teaser inwestycyjny

  ✔ 3 dashboardy KPI 

  ✔ 9 modułów analitycznych

  ✔ 151 slajdów w teaserze

   Poprzez kliknięcie przycisku “Pobieram” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, w szczególności newsletterów, od Enterprise Startup. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości na adres kontakt@enterprisestartup.pl.

   Administratorem Twoich danych osobowych jest Enterprise Code sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-348), przy ul. Bobrzyńskiego 29 lok. 17. Dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłania informacji handlowych, w szczególności newslettera. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w Regulamin i Polityka prywatności.

   2. Szczegółowa analiza modelu finansowego i teasera

   W przypadku pozytywnego odbioru przedstawionych informacji i ich weryfikacji inwestorzy zgłaszają chęć uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat biznesu takich jak:

   ✎ sposób wyliczenia zapotrzebowania na finansowanie

   ✎ ocena opłacalności inwestycji metodą NPV

   ✎ wycena startupu

   ✎ oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji

   ✎ okres zwrotu zainwestowanego kapitału

   ✎ opisu biznesu w formie biznes planu

   Na tym etapie warto przygotować jak najwięcej informacji, co będzie świadczyło o wszechstronnej wiedzy na temat biznesu oraz będzie odzwierciedleniem profesjonalnego podejścia do pozyskania kapitał. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w biznes planie inne informacje należy przekazać w przypadku biznesu, a inne w przypadku startupu.

   3. Wycena firmy

   Wycena firmy ma na celu określenie liczby udziałów / akcji jakie obejmie inwestora za określony wkład pieniężny. Przykład:

   ✎ Inwestor planuje zainwestować 1 000 000 PLN

   ✎ Wycena firmy wynosi 20 000 000 PLN

   ✎ Udział inwestora – w efekcie inwestor za swój wkład pieniężny obejmuje (1 000 000 / 20 000 000)= 5% udziałów w biznesie.

   Metodą najczęściej wykorzystywaną do przeprowadzenia wyceny startupu jest metoda DCF (metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto). Do wykonania wyceny biznesu metodą DCF niezbędny jest model finansowy w excelu z prognozą finansową rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych oraz bilansu w okresie najbliższych 5 lat, gdzie najbliższe 2 lata przygotowywane są z miesięczną szczegółowością. Przygotowanie wyceny firmy może również wymagać przeprowadzenia analizy rynku, analizy finansowej oraz analizy wrażliwości.

   Wycena firmy | Kompendium wiedzy

   Wycena firmy przedsiębiorstwa startupu

   4. Złożenie oferty / negocjacje / podpisanie umowy inwestycyjnej

   Ostatnim etapem poprzedzającym uzyskanie finansowania od inwestora jest uzgodnienie warunków umowy inwestycyjnej przez obie strony. W umowie inwestycyjnej określane są m.in.: rola inwestora, praw i obowiązki każdej ze stron umowy, zadania konieczne do wykonania w ramach inwestycji, osoby odpowiedzialne za wdrożenie planów w życie, cena za jaką inwestor nabywa akcje / udziały w spółce, osoby zasiadające w radzie nadzorczej spółki, zasad ewentualnego systemu opcji menedżerskich. W umowie zawarte są również warunki i możliwe drogi wyjścia z inwestycji.

   Propozycja

   Jeśli jesteś na etapie poszukiwania finansów dla swojej działalności i dodatkowo liczysz na wsparcie biznesowe, zapraszam do współpracy. Możesz liczyć na kompleksową pomoc, model finansowy w excelu, wykonanie oceny opłacalności inwestycji oraz przygotowanie długoletniej prognozy finansowej, czy też wycenę startupu. Wsparcie merytoryczne poprowadzę w oparciu o wypracowaną metodologie pozyskania finansowania.

   Poniżej zamieszczam info na temat funduszy Venture Capital & Seed Capital działających w Polsce.

   Autor

   Krzysztof_Janik_CFO

   Krzysztof Janik

   Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

   Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

   +12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

   +4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

   +65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

   FIRMA
   Enterprise Code Sp. z o.o.
   Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
   Biuro | Warszawa

   Zespół

   Partnerzy

   Oferty pracy

   Regulamin

   Polityka prywatności

   Mapa strony

   KONTAKT
   Krzysztof_Janik_CFO

   Krzysztof Janik

   Partner Zarządzający

   krzysztof.janik@enterprisestartup.pl