Dashboard KPI to narzędzie do monitorowania firmy. KPI dashboard przedstawiania na jednym widoku w formie wizualizacji najważniejsze Kluczowe Wskaźniki Efektywności firmy. Dashboard umożliwia szybką diagnozę sytuacji finansowej i operacyjnej firmy oraz stanowi podstawę do podjęcia decyzji zarządczych.

Controlling  / Dashboard KPI  | Data opublikowania: 10 kwi 2021 r. | Data aktualizacji: 25 gru 2021 r.

Raport zarządczy do monitorowania KPI

✔ 3 dashboardy KPI 

✔ 9 modułów analitycznych

  *Poprzez kliknięcie przycisku “Pobieram” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, w szczególności newsletterów, od Enterprise Startup. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości na adres kontakt@enterprisestartup.pl.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Enterprise Code sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-348), przy ul. Bobrzyńskiego 29 lok. 17. Dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłania informacji handlowych, w szczególności newslettera. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w Regulamin i Polityka prywatności.

  Wyznaczanie celów, osiąganie ich, analizowanie możliwości rozwoju, odpowiednio wczesna reakcja, to tylko kilka zalet wdrożenia Dashboard KPI w przedsiębiorstwie. W poniższym artykule przedstawię metodykę wdrożenia Dashboardu KPI. Artykuł jest również odpowiedzią na pytanie w jaki sposób wdrożenie Dashboardu KPI pozwoli na świadome zarządzanie finansami i projektami firmy.

  Dashboard

  „Dashboard” (ang. Dashboard – deska rozdzielcza) pochodzi od drewnianej tablicy, której zadaniem było zabezpieczanie woźnicy przed zachlapaniem. W późniejszym czasie słowo zostało przejęte przez przemysł motoryzacyjny i zaczęło oznaczać „deskę rozdzielczą”. Analogicznie – w samolotach stosuje się kokpit, aby piloci mogli sprawnie dotrzeć do obranego celu. Kokpit innymi słowy jest panelem sterowania. Dashboard służy tym samym celom. Służy zarządzaniu. Wspiera w podejmowaniu strategicznych decyzji, racjonalnych bieżących decyzji zarządczych, stając się tym samym nieodłącznym narzędziem controllingu finansowego.

  Dashboard KPI

  W controllingu Dashboard jest wykorzystywany do prezentowania KPI dedykowanych dla firmy. KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. KPI, to rodzaj narzędzia, które umożliwia sprawne weryfikowanie stopnia realizacji najważniejszych celów oraz efektywności przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowaniu owych wskaźników można w przejrzysty sposób ocenić postępy realizacji, a w razie zbliżającego się kryzysu – odpowiednio wcześnie zareagować. Co ważne – nie ma jednego stałego zestawu wskaźników, które można zastosować. Każdorazowo należy dostosować wskaźniki KPI do profilu działalności firmy oraz jej specyfiki.

  Jest jednak kilka elementów, które są spójne podczas wdrażania wskaźników KPI.

  ✔ KPI są mierzalne. Stosuje się wskaźniki ilościowe, dzięki temu w łatwy sposób można tworzyć zestawienia, raporty i obserwować tendencje.

  ✔ KPI odnoszą się do ustalonych wcześniej celów. Ich zadaniem jest wskazanie, czy kierunek obrany do realizacji owego celu jest dobry.

  ✔ KPI są przejrzyste i obiektywne.

  ✔ KPI nie mogą ze sobą kolidować.

  Wskaźniki KPI należy stosować nie tylko do holistycznej oceny całego przedsiębiorstwa oraz również do oceny każdego obszaru firmy.

  Więcej o wskaźnikach KPI przeczytasz TUTAJ.

   

  Dashboard KPI, to rodzaj interfejsu między danymi gromadzonymi w firmie, a odbiorcami tych danych. Dzięki czemu umożliwia podejmowanie przez osoby decyzyjne świadomych, niekiedy natychmiastowych decyzji. Ponadto pomaga stale monitorować sytuację wewnętrzną i zewnętrzną ostrzegając o ewentualnych zagrożeniach dla firmy. 

  Narzędzie do monitorowania firmy

  Dashboard zwany jest także kokpitem managerskim. Wyróżniamy 3 rodzaje dashboardów:

  1⃣ Strategiczne – przedstawiają ogólną sytuację, w jakiej aktualnie znajduje się firma. Umożliwia sprawdzenie realizacji celów strategicznych, czy w ogóle są osiągane a także ocenę kondycji przedsiębiorstwa.

  2⃣ Operacyjne – koncentrują się na bieżących procesach, które mogą zmieniać się dynamicznie. Dashboard KPI jest cyklicznie aktualizowany, dlatego przedstawia najbardziej aktualny dane i umożliwia bieżące podejmowania decyzji zarządczych w odróżnieniu od Dashboardu strategicznego.

  3⃣ Analityczne – stosowanie tego rodzaju dashboardów pozwala na analizę danych historycznych. Główna koncentracja sprowadza się do wyszukania trendów, wskazówek, a następnie wyciągnięcia wniosków – dlaczego obecna sytuacja wygląda właśnie w taki sposób i co w przeszłości miało na to wpływ.

  Dashboard KPI wykonany zgodnie ze sztuką charakteryzuje się 3 cechami:

  1⃣ Graficzna forma prezentacji danych umożliwia sprawne przyswojenie danych.

  2⃣ Aktualizacja Dashboardu KPI zajmuje maksymalnie 1h miesięcznie.

  3⃣ Proces decyzyjny na podstawie Dashboardu KPI nie wymaga dodatkowej analizy prezentowanych danych.

  controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie, business inteligence, business intelligence, system business intelligence, systemy oprogramowania, systemy business intelligence, business intelligence narzędzia, rozwiązania business intelligence, systemy bi, system bi, aplikacja bi, gis bi, narzędzia bi, tool bi, oprogramowanie bi, rozwiązania bi, raport bi.
  controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

  Dashboard KPI excel

  Zbudowanie Dashboardu KPI wymaga doświadczenia i umiejętności praktycznego zastosowania zasad wizualizacji danych. Zatem od czego zacząć?

  1⃣ Określ podstawowe założenia.

  🔸 Po pierwsze cel: jakie decyzje będą podejmowane na podstawie  Dashboardu KPI

  🔸 Po drugie odbiorcy: kto konkretnie będzie korzystał z Dashboardu KPI

  🔸 Po trzecie dane: skąd będą czerpane dane aktualizacji Dashboardu KPI

  🔸 Po czwarte filtry: w jaki zostaną połączone dane z różnych źródeł

  🔸 Po piąte harmonogram: określ jak często i w jaki sposób będą aktualizowane dane

  🔸 Po szóste kolorystyka i rozmieszczenie elementów: jak zostaną wyeksponowane najważniejsze najważniejsze dane

  2⃣ Zdefiniuj Kluczowe Wskaźniki KPI.

  Wskaźniki powinny być wiarygodne i przejrzyste. Stosuje się różne techniki ich wyodrębniania. Ja przede wszystkim polecam zasadę SMART.

  🔸 S – specific – konkretne

  🔸 M – measurable – mierzalne

  🔸 A – achievable – osiągalne

  🔸 R – relevant – realne

  🔸 T – time based – określone w czasie

  3⃣ Stwórz prototyp.

  Stworzenie odpowiedniego Dashboardu KPI jest naprawdę wymagające, dlatego rekomenduję, aby na początku stworzyć prototyp w excelu i wykorzystywać go przez kilka miesięcy oszczędzając tym samym gro kosztów na wypracowanie dedykowanego Dashboardu KPI w systemach BI. 

  Excel jest narzędziem, które nadaje się do tworzenia dashboardów, ponieważ posiada wiele wbudowanych opcji pomocnych przy konstruowaniu dashboardów. Poza tym jest na pewno dużo tańszym rozwiązaniem niż inne systemy. Excel jest stosowany na całym świecie, dlatego będziesz miał gwarancję, że każdy użytkownik odczyta z niego dane. 

  Jako przedsiębiorca wiem, że na zaprojektowanie Dashboardu KPI potrzeba czasu. Inspiracją mogą być wypracowane i wykorzystywane w praktyce przeze mnie oraz moich klientów Dashboardy KPI.

   

  Reasumując: na dobry początek Excel sprawdzi się jako dashboard KPI, niemniej jeśli należysz do osób, które bardzo cenią swój czas powinieneś zastanowić się nad wdrażaniem profesjonalnych narzędzi.

  Zakup model finansowy w excelu z Dashboardem KPI

  controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

  Business Intelligence

  Mając wypracowane wewnętrzne procesy, wewnętrzne standardy raportowania zarządczego oraz co najmniej sześć cykli raportowania warto rozważyć wdrożenie systemu Business Intelligence. Dzięki takie sekwencji działań łączny koszt wdrożenia raportowania zarządczego zostanie zoptymalizowany, a czas od rozpoczęcia prac do operacyjnego raportowania istotnie skrócony. Jednym z narzędzi BI, które zyskuje na popularności jest POWER BI. Przy użyciu prostego interfejsu zapewnia interaktywne wizualizacje i możliwość analizy biznesowej, dzięki temu możesz tworzyć raporty i pulpity nawigacyjne. Power BI jest narzędziem stworzonym przez Microsoft.

  W środowisku aplikacji o nazwie Power BI najważniejszą rolę odgrywają:

  Power BI Desktop to bezpłatna aplikacja działająca na komputerach z systemem Windows, pozwalają na połączenie z danymi, budowę raportu i zapis do pliku oraz publikację raportu w usłudze Power BI Online.

  Power BI Online to serwer raportowy dostępny przez przeglądarkę i aplikację na urządzeniach mobilnych, który łączy w sobie funkcjonalności Power BI Desktop (bez możliwości zapisu pliku na komputer) z możliwościami udostępniania raportуw, dzielenia się nimi, komentowania, ustawiania procesуw odświeżania danych i innych.

  Co ciekawe, zanim powstało Power BI – Microsoft obserwował sytuację na rynku biznesowym i zdawał sobie sprawę z tego, że biznes opiera swoje działania na Excelu. Zmiany, które zadziały się w analizach finansowych sprawiły, że Microsoft zaczął usprawniać swoje narzędzie i tak powstał Excel BI.

  O Power BI oraz Excelu BI przeczytasz więcej TUTAJ.

  Dashboard KPI w Looker Studio

  Looker Studio jest rozwiązaniem wypracowanym przez Google do wizualizacji danych z różnych źródeł. Umożliwia sprawną integrację m.in. z innymi narzędziami Google jak Google Sheets, Google Analytics, Google Search Console. 

  Poznaj przykładowy raport wykonany w Looker Studio, połączony z modele finansowym do prognozowania finansowo.

  Dashboard KPI w Tableau

  Tableau jest kolejnym systemem, o którym chcę wspomnieć.. Tableau jest narzędziem BI służącym do wizualizacji oraz analizy danych. Pozwala na personalizowaną analizę i wizualizację wyników. Jest narzędziem intuicyjnym dla użytkownika końcowego, natomiast wymaga posiadania doświadczenie w jego obsłudze do dostosowania go do potrzeb informacyjnych firmy.

  Tableau, powstało z myślą o użytkownikach, którzy dostrzegają wartość dodaną do Excela. Gwarantuje wizualizację danych, interaktywność analizy, przygotowanie pomocnych dashboardów i umożliwia proste raportowanie. Z powodzeniem można obsługiwać go np. na komputerze czy tablecie, ale też smartfonie. 

  Narzędzie na co dzień wykorzystywane jest przez decydentów, a od strony technicznej obsługiwane jest przez informatyków, analityków, specjalistów IT, pracowników administracji. 

  Tableau jest interaktywnym programem, a dane które przedstawia są zaciągane w czasie rzeczywistym. Może łączyć się z wszystkimi powszechnie używanymi źródłami danych np. pliki takie jak CSV, Excel, systemy relacyjne takie jak Oracle, SQL Server, DB2, MySQL, systemy w chmurze takie jak Windows Azure, Google BigQuery, Google Ads, Analytics, Cloud SQL, Drive, Sheets i wiele, wiele innych. 

  Tableau jest kolejnym narzędziem, które opiera się na sprzedaży subskrypcyjnej. Miesięczny koszt utrzymania zależy od wybranej licencji.

  Clue zagadnienia

  Wiele organizacji ma problem z ogromną ilością danych generowanych przez różne systemy w ramach działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Dashboard KPI stanowi niezwykle przydatne narzędzie, wspomagające proces zarządzania na różnym szczeblu organizacji poprzez dostarczanie niezbędnej wiedzy w przyjaznej, syntetycznej i interaktywnej formie.

  Warto pamiętać, że samo monitorowanie wskaźników niczego w firmie nie zmieni. Pomaga natomiast określić, gdzie powinny zostać zainwestowane zasoby (czas, pieniądze), aby zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia założonych celów organizacji.

  Dyrektor finansowy

  Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
  controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

  Krzysztof Janik

  Dyrektor finansowy na godziny

  Krzysztof_Janik_CFO

  Krzysztof Janik

  Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

  Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

  +12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

  +4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

  +65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

  FIRMA
  Enterprise Code Sp. z o.o.
  Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
  Biuro | Warszawa

  Zespół

  Partnerzy

  Oferty pracy

  Regulamin

  Polityka prywatności

  Mapa strony

  KONTAKT
  Krzysztof_Janik_CFO
  Krzysztof Janik
  Partner Zarządzający
  krzysztof.janik@enterprisestartup.pl