Zawsze jest ten pierwszy krok. Ja swój wykonałem w 2011 roku. Jak zacząć inwestować?

Wypracowałem 5 kroków jakie warto przejść rozpoczynając przygodę z bezpiecznym inwestowaniem pieniędzy. Po tej lekturze będziesz wiedział jak inwestować pieniądze, które zapewnią Ci bezpieczną finansowo przyszłość. Inwestowanie pieniędzy to nic innego, jak wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych korzyści – oczywiście nie wszelkim kosztem. Mądre zarządzanie swoimi finansami to przeznaczanie części dochodów na konsumpcję, części na oszczędności, a części na inwestycje.

Inwestowanie  / Jak zacząć inwestować?  | Data opublikowania: 16 sty 2021 r. | Data aktualizacji: 16 sty 2021 r.

Dyrektor finansowy

Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Krzysztof Janik

Napisz do mnie. Prześlę odpowiedź tak szybko, jak to możliwe.

ZYSKAJ KONSULTACJĘ

Jak zacząć inwestować?

Jak inwestować pieniądze?

1. Zadbaj o bezpieczeństwo finansowe

W pierwszym kroku dokonaj analizy prywatnego. W analizie pomocne będzie ich rozdzielenie na poniższe kategorie:

✔ wydatki na jedzenie (np. restauracja, artykuły spożywcze, pozostałe),

✔ wydatki na dobra standardowe (np. utrzymanie auta, prezenty, dzieci, odzież i kosmetyki, sport i rozrywkę, podróże, opiekę zdrowotną, pozostałe),

✔ wydatki na dom/mieszkanie (czynsz, kredyt, wyposażenie, pozostałe),

✔ wpływy stałe (otrzymywane cyklicznie, tj. raz w miesiącu, raz na kwartał)

✔ wpływ sporadyczne (otrzymywane w nieregularnym sposób)

Wykonana analiza wpływów i wydatków stanowi bazę do wykonania prognozy własnych wpływów oraz wydatków w okresie najbliższych 12 miesięcy. 

Na inwestycje przeznacz nadwyżkę ponad 8x średnio miesięcznych wydatków z ostatnich 12 miesięcy. Innymi słowy jako sztywny poziom oszczędności zachować gotówkę, która umożliwi Ci finansowanie wydatków przez 8 miesięcy przy założeniu braku wpływów w tym czasie.

2. Przeprowadź audyt wewnętrzny

Drugi krok rozpocznij od odpowiedzi na poniższe 5 pytań: 

✎ Dlaczego inwestujesz? Odpowiadając na to pytanie odkryjesz wewnętrzną motywację i przesłanki, jakie zachęcają Cię do podjęcia decyzji inwestycyjnej

✎ Jaką kwotę planujesz przeznaczyć na inwestycje?

✎ Jaki masz stopień akceptowalnego ryzyka? W odpowiedzi na to pytanie wskaż określony % wartości inwestycji, co do którego akceptujesz stratę. Nie daj się zaskoczyć!

✎ Jak oceniasz swój obecny stan wiedzy na ten temat konkretnych typów inwestycji?

✎ Ile czasu planujesz przeznaczyć na zarządzanie swoim portfelem inwestycji?

3. Nauka inwestowania

Wiedza jest podstawą do podjęcia racjonalnych decyzji. Na swoim blogu piszę wiele o inwestowaniu – zachęcam Cię do śledzenia i pozyskiwania coraz szerszej wiedzy w tym temacie. Tutaj masz pewność, że zainwestowany czas szybko się zwróci! 

Poznaj formy inwestowania pieniędzy, ryzyko w każdym z nich oraz niezbędny czas zaangażowania na podjęcie racjonalnej decyzji inwestycyjnej do każdej formy inwestycji.

Nieznajomość relacji między dochodem, a ryzykiem przypomina hazard. A inwestowanie od hazardu odróżnia wartość prawdopodobieństwa utraty zainwestowanego kapitału. W grach hazardowych prawdopodobieństwo to wynosi 100%…

4. Strategia inwestycyjna

Spisz na kartce papieru główne założenia swojej strategii inwestycyjnej. Do jej przygotowania wykorzystaj cztery płaszczyzny oceny inwestycji:

Nakład – istotna jest tu wartość planowanych inwestycji oraz dywersyfikacja zainwestowanego kapitału w różne aktywa. 

Korzyści – oczekiwana stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału. 

Czas – horyzont czasu w jakim planujesz zamrozić środki pieniężne. W przypadku czasu należy zwrócić uwagę na różne okresy upłynnienia aktywów. Dla przykładu okres upłynnienia w środki pieniężne inwestycji w nieruchomości jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku inwestycji kapitałowych w akcje. 

Ryzyka – nie ma inwestycji bez ryzyka pieniędzy. Im większym ryzykiem obarczona jest inwestycja, tym większa oczekiwana stopa zwrotu z tej inwestycji.

5. Stwórz swój portfel inwestycyjny

W Kompendium Wiedzy do pobrania znajduje się szeroki przegląd instrumentów finansowych. Stanowią one swego rodzaju wachlarz możliwych form inwestowania oraz uzupełnienie wiedzy o tym jak zacząć inwestować. Lecz tutaj uwaga – wpisując w wyszukiwarkę „w co inwestować pieniądze” nie możesz oczekiwać, że znajdziesz tam magiczną receptę na inwestowanie. Istnieje wiele możliwych form inwestowania od inwestycji w akcje/udziały spółek niepublicznych, akcje na giełdzie, udziały w ramach crowdfundingu, waluty, metale szlachetne, nieruchomości… po lokaty i obligacje korporacyjne.

Słowo klucz do wypracowania własnego portfela inwestycji to dywersyfikacja. Stara zasada głosi ,,nigdy nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. 

Wytrawni inwestorzy alokują swoje oszczędności w różne formy inwestycji ( np. inwestycje w pożyczki, czy inwestycje w firmy), a ramach nich w różne aktywa. 

Oceń swój portfel inwestycji z puntu widzenia oczekiwanej stopy zwrotu. Pamiętaj, że im większa oczekiwana stopa zwrotu, tym większe ryzyko inwestowania. Zachowaj zdrowy rozsądek w relacji korzyśc do ryzyka.

Każdy z powyższych kroków ,,Jak zacząć inwestować” jest istotny w całym procesie inwestycyjnym. Jeśli brakuje Ci wiedzy lub czasu, aby zrealizować jakikolwiek z nich – nie pomijaj go! Odrób lekcję na ,,5″ zanim zainwestujesz pierwszą 1 złotówkę.

Napisz do mnie. Prześlę odpowiedź tak szybko, jak to możliwe.

ZYSKAJ KONSULTACJĘ

Dyrektor finansowy na godziny

Krzysztof_Janik_CFO

Krzysztof Janik

Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

+12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

+4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

+65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

FIRMA
Enterprise Code Sp. z o.o.
Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
Biuro | Warszawa

Zespół

Partnerzy

Oferty pracy

Regulamin

Polityka prywatności

Mapa strony

KONTAKT
Krzysztof_Janik_CFO
Krzysztof Janik
Partner Zarządzający
krzysztof.janik@enterprisestartup.pl