To jedno pytania trapi każdego początkującego przedsiębiorcę…Jak oszczędzać pieniądze na własny biznes? Planując rozpoczęcie własnego biznesu warto na początku tej drogi zabezpieczyć własne środki, jakie będą niezbędne do rozwoju firmy. Będąc w początkowym etapie rozwoju biznesu jesteśmy zobligowani do wykorzystania własnych środków. Inwestycja w firmę jest swego rodzaju wyrzeczeniem się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych korzyści.

Inwestowanie  / Jak oszczędzać pieniądze?  | Data opublikowania: 21 lut 2017 r. | Data aktualizacji: 7 sty 2021 r.

Autor

Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Krzysztof Janik

Jak oszczędzać pieniądze?

jak oszczędzać pieniądze

Aby zwiększyć swój poziom oszczędności warto poznać kilka metod przydatnych do osiągnięcia wyznaczonego celu oraz zwiększyć świadomość w jaki sposób nasz mózg determinuje podejmowane przez nas decyzje.

Rozpoczynając od aspektu psychologicznego z pełną świadomością mogę potwierdzić zasadność poniżej formuły:

1 000 > (500 + 500)

Z psychologicznego punktu widzenia jesteśmy skłonni w większym stopniu zaakceptować wydatek 500 PLN i następny o wartości 500 PLN w krótkim odstępie czasu, aniżeli jednorazowy wydatek 1000 PLN. Takie odczucie oznacza, że dla naszego mózgu 1000 PLN jest psychologicznie większą wartością od sumy 500 PLN oraz 500 PLN. Z tego też względu w sprzedaży często stosowany jest cross selling, odzwierciedlany poprzez oferowanie dodatkowych produktów, usług, do tych które dotychczas wybraliśmy. Jednym z rozwiązań, umożliwiającym uniknięcie takiej pułapki myślenia jest wykonanie budżetu domowego. Zatem jak oszczędzać pieniądze?

Przygotuj budżet i się go trzymaj

Jedną z bardziej wartościowych metod pomocnych w zwiększeniu poziomu własnych oszczędności jest wykonanie budżetu domowego w 12 miesięcznym horyzoncie czasu oraz bieżące kontrolowanie wydatków. Budżet warto podzielić na cztery kategorie obejmujące:

wydatki na jedzenie (np. restauracja, artykuły spożywcze, pozostałe),

wydatki na dobra standardowe (np. utrzymanie auta, prezenty, dzieci, odzież i kosmetyki, sport i rozrywkę, podróże, opiekę zdrowotną, pozostałe),

wydatki na dom/mieszkanie (czynsz, kredyt, wyposażenie, pozostałe),

wpływy.

Określając wydatki w 12 miesięcznym horyzoncie czasu z dopasowaną do nas szczegółowością w ramach głównych kategorii oraz wpływy możliwe do uzyskania wyznaczamy sobie cel do zrealizowania.

Na podstawie takiej analizy jesteśmy w stanie:

określić ile miesięcy potrzebujemy, aby zaoszczędzić np. 20 tys. PLN,

określić te kategorie wydatków, które stanowią największy udział w łącznej wartości wydatków i skoncentrować się na tych grupach o największej wartości,

dokonywać zakupu tylko tych dóbr, które zostały wcześniej zaplanowane,

wyeliminować emocjonalne, instynktowne zakupy na rzecz racjonalnych decyzji.

Otrzymując wynagrodzenie na początku miesiąca warto planowane oszczędności przelać na konto/lokatę o ograniczonej możliwości dysponowania, dzięki czemu mamy dodatkową motywację i ograniczenie do w nie wydawaniu więcej niż uprzednio zostało zaplanowane.

O ile zwiększenie poziomu konsumpcji jest zadaniem z którym bez problemu sobie poradzimy, o tyle wyzwaniem jest zmniejszenie poziomu wydatków, a tym samym zmniejszenie komfortu życia, rezygnacja z dotychczasowych przyzwyczajeń zakupowych do których się przyzwyczailiśmy. Z tego względu tak istotne jest aby w ramach wzrostu wpływów utrzymać poziom wydatków na nie większym poziomie niż dotychczas, dzięki temu będziemy mogli coraz więcej zaoszczędzić. Z jednej strony warto koncentrować się na dywersyfikacji źródeł przychodów, a z drugiej strony poszukać oszczędności w największych grupach wydatków, a utrzymać na niezmienionym poziomie pozostałe wydatki w pozostałych grupach. Jako formę wskaźnika KPI rekomenduję wykorzystać stopę oszczędności wyliczaną jako łączna wartość oszczędności do łącznej wartości wpływów w konkretnym horyzoncie czasu.

Po zastosowaniu powyższych wskazówek efekty będą widoczne już od pierwszego miesiąca prowadzenia budżetu domowego.

Jak inwestować oszczędności?

Stworzyłem Kompendium Wiedzy o Inwestowaniu 2021!  Świetnie, że tu trafiłeś – po tej lekturze będziesz wiedział jak inwestować pieniądze, które zapewnią Ci bezpieczną finansowo przyszłość. Inwestowanie pieniędzy to nic innego, jak wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz przyszłych korzyści – oczywiście nie wszelkim kosztem. Mądre zarządzanie swoimi finansami to przeznaczanie części dochodów na konsumpcję, części na oszczędności, a części na inwestycje.

Z Kompendium Wiedzy dowiesz się:

Jakie psychologiczne mechanizmy odpowiadają za decyzje inwestycyjne i jak je wykorzystywać

✔  Jak inwestować pieniądze, czyli nauka inwestowania krok po kroku

Jak dywersyfikować inwestycje, czyli bezpieczne inwestowanie od podstaw

✔  Jakie są formy inwestycji, jakie są stopy zwrotu i poziomy ryzyka, czyli ocena atrakcyjności inwestycji okiem inwestora indywidualnego

Pobierz ,,Kompendium wiedzy o inwestowaniu"

✔ 6 kroków inwestowania

✔ 7 psychologicznych mechanizmów inwestowania

  Poprzez kliknięcie przycisku “Pobieram” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, w szczególności newsletterów, od Enterprise Startup. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości na adres kontakt@enterprisestartup.pl.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Enterprise Code sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-348), przy ul. Bobrzyńskiego 29 lok. 17. Dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłania informacji handlowych, w szczególności newslettera. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w Regulamin i Polityka prywatności.

  Autor

  Krzysztof_Janik_CFO

  Krzysztof Janik

  Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

  Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

  +12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

  +4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

  +65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

  FIRMA
  Enterprise Code Sp. z o.o.
  Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
  Biuro | Warszawa

  Zespół

  Partnerzy

  Oferty pracy

  Regulamin

  Polityka prywatności

  Mapa strony

  KONTAKT
  Krzysztof_Janik_CFO

  Krzysztof Janik

  Partner Zarządzający

  krzysztof.janik@enterprisestartup.pl

  Skorzystaj z konsultacji online

  Sprawdź jak finanse Twojej firmy mogą wejść na wyższy poziom.

  Opinie

  Pozostaw komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *