Power BI to program do analizy danych i projektowania raportów, powiązanym z zestawem usług online, takich jak publikowanie i udostępnianie. W środowisku aplikacji o nazwie Power BI najważniejszą rolę odgrywają:

  • Power BI Desktop to bezpłatna aplikacja działająca na komputerach z systemem Windows, pozwalają na połączenie z danymi, budowę raportu i zapis do pliku oraz publikację raportu w usłudze Power BI Online.
  • Power BI Online to serwer raportowy dostępny przez przeglądarkę i aplikację na urządzeniach mobilnych, który łączy w sobie funkcjonalności Power BI Desktop (bez możliwości zapisu pliku na komputer) z możliwościami udostępniania raportów, dzielenia się nimi, komentowania, ustawiania procesów odświeżania danych i innych.

Wdrożenie interaktywnych Dashboardów KPI

ZYSKAJ KONSULTACJĘ

Narzędzia analityczne  / Power BI  | Data aktualizacji: 11 lis 2023 r.

“Prawdziwym motorem postępu jest innowacyjność”
Bill Gates

Chciałbym, abyś czytając ten artykuł czuł “motor postępu”. O innowacyjności słów kilka, a dokładniej… rozprawiam się z tematem POWER BI.

Power BI

KPI

Co to jest Power BI?

W telegraficznym skrócie Power BI to usługa analizy biznesowej stworzona przez Microsoft. Jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników. Przy użyciu prostego interfejsu zapewnia interaktywne wizualizacje i możliwość analizy biznesowej, dzięki temu możesz tworzyć raporty i pulpity nawigacyjne. Power BI online udostępnia oparte na chmurze usługi BI (Business Intelligence), znane jako usługi Power BI, wraz z interfejsem opartym na komputerach stacjonarnych o nazwie Power BI Desktop

Funkcje Power BI

Wizualizacja danych | Microsoft BI jest aplikacją self-services, co oznacza, że użytkownik może połączyć się z danymi i stworzyć raport. 

Analiza danych | Aplikacja może być traktowana jako narzędzie do analizy danych. Microsoft BI jest ściśle zintegrowany z Excelem, dzięki temu możliwym jest pobieranie danych z istniejących już arkuszy. 

Agregacja danych | Ponadto funkcjonalność Microsoft BI pozwala na pobranie danych z dowolnych baz, źródeł internetowych, serwera SQL lub Dynamics 365.

Udostępnianie raportów | Aplikacja udostępnia główną bibliotekę elementów, w których znajdziesz wiele dostępnych szablonów. Aby skorzystać z pełnej funkcjonalności Power BI warto pamiętać, że usługa zapisywania i wysyłania raportów wymaga posiadania konta i dostępu do Power BI Pro.

 

Ciekawostka:

Wykupienie dostępu do Power BI Pro dla jednego użytkownika, to koszt 8,40 euro miesięcznie, czyli ok. 35 – 40 zł miesięcznie (w zależności od kursu euro).

Zalety Power BI

Wielu użytkowników Excela chwali sobie korzystanie z Power BI. W Internecie znajdziesz mnóstwo opinii, które rekomendują stosowanie tego narzędzia. Ja także pokusiłem się o zebranie kilku zalet, jakie niesie za sobą korzystanie z Microsoft BI:

1⃣ Prosta obsługa programu

Dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownik w ciągu kilku dni nauczy się tworzyć najbardziej skomplikowane raporty.

2⃣ Automatyczne pobieranie danych

Dzięki automatycznemu pobieraniu danych, Twoi pracownicy zaoszczędzą czas na żmudne wprowadzanie danych do systemu. Ich efektywność wzrośnie, bowiem czas przeznaczony na uzupełnianie danych w tabelach, będą mogli spożytkować w inny sposób.

3⃣ Wizualizacja i interaktywna forma raportów

Raporty w końcu będą klarowne i przejrzyste! Dzięki temu czas na wyszukiwanie potrzebnych danych, będziesz mógł poświęcić na analizę i wyciągnięcie wniosków.

4⃣ Atrakcyjne raporty czytamy chętniej

Power BI w swojej funkcjonalności posiada także tworzenie wykresów. Wprowadzenie ich do raportów, sprawi, że staną się one atrakcyjniejsze dla odbiorcy.

5⃣ Dostęp od zaraz

Jak już wspomniałem, raporty są dostępne zarówno przez przeglądarkę jak i smartfony. Dzięki Power BI raporty możesz analizować od zaraz i z każdego miejsca na ziemi… 

6⃣ Aktualizacje

Power BI jest aktualizowane raz w miesiącu, dzięki temu rozwija się w błyskawicznym tempie.

Power BI to nowoczesne narzędzie, a dzięki niskim kosztom utrzymania jest świetną alternatywą dla biznesowych gigantów i małych graczy.

Zanim jednak powstało Microsoft BI, zarówno Ci najwięksi jak i najmniejsi korzystali głównie z Excela. Microsoft analizując sytuację na rynku, obserwując zmiany w analizach finansowych zaczął usprawniać stworzone narzędzie i tak powstał Excel BI.

Excel w pierwszej wersji nie był przystosowany do analizy danych, jednak rosnące zapotrzebowanie użytkowników sprawiło, że teraz w Excelu znajdziemy odpowiednie narzędzia.

Power BI Desktop

Wersja Power BI Desktop to bezpłatna aplikacja dla systemu Windows, która pozwala na połączenie z danymi, stworzenie raportu, zapisanie go do pliku i publikację  w tejże aplikacji. Microsoft Power BI Desktop powstał z myślą o analitykach. Łączy w sobie interaktywne wizualizacje (Power View), funkcje zapytań o dane (Power Query) oraz możliwość modelowania (Power Pivot).

Power View to technologia umożliwiająca tworzenie wykresów, map i innych elementów wizualnych 

Power Query to technologia łączenia danych, która umożliwia odnajdowanie, łączenie i uściślanie źródeł danych w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb związanych z analizami.

Power Pivot to technologia służąca do modelowania danych. Pozwala m.in. na pracę z dużą ilością danych i wykonywanie trudnych obliczeń.

Power BI Online

Wersja Power BI Online to rodzaj serwera raportowego dostępnego przez przeglądarkę i aplikację na urządzeniach mobilnych. Power BI Online posiada funkcjonalność Power BI Desktop (uniemożliwia jedynie zapis pliku na komputer) oraz możliwości w postaci udostępniania stworzonych raportów, komentowania ich czy odświeżania danych.

Kluczowe elementy Microsoft BI to:

Power BI Desktop to aplikacja oparta na systemie Windows dla komputerów PC i stacjonarnych. Służy głównie do projektowania i publikowania raportów.

Usługa Power BI to usługa oparta na SaaS. Dawniej ten rodzaj usługi określany był Power BI dla Office 365.

Aplikacje Power BI, czyli aplikacje mobilne na urządzenia z systemem Android i IOS oraz na tablety i telefony z systemem Windows.

Brama usługi Power BI jest używana do synchronizowania danych zewnętrznych w usłudze Power BI.

Serwer raportów usługi Power BI to lokalne rozwiązanie dla firm, które nie mogą przechowywać danych usługi Microsoft BI w chmurze.

Usługa Power BI Premium to oferta oparta na pojemności. Skorzystanie z oferty daje pewien rodzaj elastyczności, bowiem publikowanie raportów jest możliwe w całym przedsiębiorstwie i nie ma konieczności licencjonowania każdego odbiorcy osobno.

Power BI Visuals Marketplace to rynek niestandardowych wizualizacji i wizualizacji opartych na R.

Ciekawostka:

R – Niestandardowe wizualizacje Power BI w usłudze AppSource.

Excel BI

1⃣ Power Query

Jest to pierwszy dodatek, który znajdziesz w Excelu. Od 2016 roku jest dostępny w karcie “Dane”. Dzięki Power Query możesz zlokalizować dane i przetwarzać je w odpowiedni sposób. Power Query działa jak połączenie arkusza kalkulacyjnego i języka SQL.

2⃣ Power View

Jest dostępny jako wbudowany dodatek w Excelu 2013 i 2016 Pro. Dzięki zastosowaniu PowerView możesz tworzyć dashboardy i analizy. PowerView opiera się na modelu danych z Power Pivot. Korzystając  z tego narzędzia możesz tworzyć wykresy, mapy i tabele na jednym ekranie.

3⃣ Power Map

W Excelu 2016 znajdziesz go w zakładce “Wstawianie”. Pozwala tworzyć wizualizacje zarówno na mapie płaskiej, jak i trójwymiarowej. Ma wbudowane wykresy i umożliwia tworzenie kilku warstw mapy w tym samym czasie. Dane możesz prezentować w pliku lub jako video.

4⃣ Power Pivot

Dodatek dostępny w Excelu Pro+ 2013 i 2016. Pozwala na tworzenie modelu danych oraz jego dostosowywanie, poprzez łączenie tabel, usuwanie kolumn. Zaletą Power Pivot jest język DAX, który pozwala na tworzenie skomplikowanych kalkulacji. Dzięki temu dodatkowi możesz pracować z dużymi ilościami danych i w szybkim tempie.

Dashboard KPI

O kluczowych wskaźnikach efektywności (KPI) możesz przeczytać na moim blogu. Od lat wspieram przedsiębiorców i niezmiennie uważam, że regularne monitorowanie KPI ułatwia skoncentrowanie się na najważniejszych obszarach firmy oraz pomaga ocenić skuteczność podejmowanych decyzji zarządczych

Kluczowe Wskaźniki Efektywności to narzędzie pozwalające na sprawne mierzenie stopnia realizacji najważniejszych celów stawianych sobie przez organizacje. KPI są “kontrolerem” – pozwalają szybko wykryć problem i na niego zareagować. 

Kluczem do sprawnego zarządzania jest baza danych, a następnie wizualnie tych danych w formie sprawnych do przyswojenia i podjęcia decyzji zarządczych dashboardów KPI.

Dashboard KPI – przedstawia najważniejsze informacje dotyczące efektywności działania firmy. Koncentruje uwagę odborców na zagadnieniach strategicznych, budujących wartość firmy. Dashboardy KPI możesz stworzyć w Excelu. Aby to zrobić powinieneś wyznaczyć wskaźniki KPI.

W Microsoft BI utworzenie wskaźnika sprowadza się do następujących kroków: Utwórz pole obliczeniowe i zaznacz je –  kliknij “Narzędzia główne” -> Utwórz KPI. Po wybraniu tej opcji otworzy się okno, w którym należy wybrać wartości dla których ma być ustawiony wskaźnik KPI.

Zanim jednak przejdziesz do tych kroków, warto abyś ustalił:

(1) Co chcesz mierzyć?

(2) Skąd chcesz pozyskać dane?

(3) Jakie masz cele miesięczne/kwartalne/roczne?

(4) Kiedy wyniki są wysokie, a kiedy za niskie (nieakceptowalne)?

To tylko kilka wskazówek, od których warto rozpocząć budowę raportu prezentującego wskaźniki KPI. Budowanie dashboardu KPI w Excelu wymagać będzie określenia wielu informacji. Pamiętaj, że jego zadaniem jest “wysyłanie sygnałów”. Do plusów tworzenia dashboradów KPI w Excelu należy to, że tworzysz go indywidualnie. Nie korzystasz z żadnych szablonów, możesz wykorzystać w raporcie nawet kilkanaście oznaczeń, określać wszystko czego potrzebujesz.

Power BI szkolenie

Jak zacząć naukę Power BI?

Tworzenie raportów w Power Bi powinieneś zacząć od… wybrania odpowiedniej metody nauczania. Jeśli jesteś uparty, żądny wiedzy i masz w sobie coś z “Zosi samosi”, to zacznij od…

 

Pobrania programu!

Pobranie i zainstalowanie Microsoft BI, to pierwszy krok ku innowacyjności. Proces rejestracji zajmuje dosłownie kilka minut. Po przejściu formalności, takich jak: wybór wersji systemu (32 lub 64 bitowy) i języka możesz uznać etap I za zakończony.

II etap rozpocznij od pobrania bazy danych. W aplikacji Power BI dane pobiera się za pomocą Power Query. Po załadowaniu plików, wybierz dane, które chcesz w tej chwili analizować. Mogą to być produkty, sprzedaż, wydatki, koszty i wiele, wiele innych. 

Kolejne kroki, które musisz wykonać, by stworzyć raport idealny warto wykonywać “na bieżąco”. W Internecie znajdziesz wiele tutoriali, dzięki którym drogę tworzenia Power BI pokonasz w swoim tempie.

Jeśli jednak chcesz się rozwijać w ekspresowym tempie, potrzebujesz porady specjalisty, lubisz uczyć się od najlepszych, to koniecznie skorzystać ze szkolenia z Power BI. Dostępna jest również forma online szkolenia z Power BI. 

Podczas szkolenia dowiesz się jak przygotować i dobrać odpowiednie typy wizualizacji raportów. Poznasz fazy tworzenia raportów i będziesz przygotowany do podjęcia bardziej zaawansowanych kroków z tematyki Power BI.

Na sam koniec – życzę Ci odwagi do stawiania odważnych i innowacyjnych kroków. Power BI jest odpowiedzią na nasze potrzeby. Nasze, czyli moje, Twoje, Specjalisty, Managera, Kierownika… Power BI to innowacyjność. To narzędzia wysokiej klasy, dzięki którym ma być szybciej, prościej i łatwiej.

Dyrektor finansowy

Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

Krzysztof Janik

Dyrektor finansowy na godziny

Krzysztof_Janik_CFO

Krzysztof Janik

Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

+12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

+4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

+65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

FIRMA
Enterprise Code Sp. z o.o.
Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
Biuro | Warszawa

Zespół

Partnerzy

Oferty pracy

Regulamin

Polityka prywatności

Mapa strony

KONTAKT
Krzysztof_Janik_CFO
Krzysztof Janik
Partner Zarządzający
krzysztof.janik@enterprisestartup.pl