Biznes plan to dokument opisujące planowane przedsięwzięcie inwestycyjne. Informacje zawarte w biznes planie stanowią drogowskaz do rozwoju biznesu. Głównymi elementami dokumentu jest analiza rynku oraz plan działań, który w części finansowej zostaje odzwierciedlony w formie prognozy finansowej umożliwiającej ocenę opłacalności przedsięwzięcia.

Plan biznesowy jest często dokumentem niezbędnym do pozyskania finansowania w formie kredytu dla firm, dotacji, czy też inwestycji udziałowych od funduszy venture capital.

Finansowanie  / Biznes plan  | Data opublikowania: 20 lis 2020 r. | Data aktualizacji: 25 gru 2021 r.

Pobierz materiały do pozyskania finansowania

model finansowy 

teaser inwestycyjny

szczegóły dostępu do +155 inwestorów

  Poprzez kliknięcie przycisku “Pobieram” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych, w szczególności newsletterów, od Enterprise Startup. Każda komunikacja jaką do Ciebie skierujemy będzie zawierała opcję wycofania subskrypcji. Zgodę możesz również wycofać w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości na adres kontakt@enterprisestartup.pl.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Enterprise Code sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-348), przy ul. Bobrzyńskiego 29 lok. 17. Dane osobowe przetwarzane będą w celu wysyłania informacji handlowych, w szczególności newslettera. Pełną informację o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w Regulamin i Polityka prywatności.

  Jak napisać biznes plan?

  Pozyskanie finansowania

  Układ biznes planu dla firmy powinien zawierać co najmniej:

  ✎ charakterystykę otoczenia firmy w tym opis branży, perspektywy jej rozwoju oraz konkurencji

  ✎ przedstawienie głównych informacji na tematy prowadzonej działalności, w tym min. sprzedawanych produktów / usług, posiadanych aktywów, praw autorskich

  ✎ analizę sytuacji finansowej biznesu

  ✎ opis sposobu oszacowania wartości zapotrzebowania na kapitał z uwzględnieniem celów ich wydatkowania

  ✎ model biznesowy przedstawiający przesłanki stojące za sposobem, w jaki organizacja tworzy wartość oraz zapewnia i czerpie zyski z tej wytworzonej wartości

  Elementem podsumowującym biznes plan i najważniejszym dla inwestora jest projekcja finansowana wykonana na bazie modelu finansowego.

  Przed przystąpieniem do kolejnego etapu procesu inwestycyjnego, inwestorzy niejednokrotnie dokonują we własnym zakresie jeszcze bardziej szczegółowej weryfikacji informacji przedstawionych w biznes planie, poprzez analizę due dilligence. Obejmuje ona analizę biznesową, audyt finansowy i prawny, analizę organizacyjną, a czasami także analizy dotyczące technologii czy ochrony środowiska. Etap ten wymaga udostępnienia wielu szczegółowych informacji (nierzadko poufnych), a także przeprowadzenia intensywnych konsultacji z osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem. Warto wspomnieć o jednym dokumencie, który z jednej strony ma na celu ochronę interesu firmy, a z drugiej strony ogranicza możliwość oceny biznesu przez inwestorów. 

  Mój główny obszar koncentracji obejmuje pozyskiwanie finansowania dla firm w poniższych formach:

  Autor

  Maksymalizuję potencjał firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami. Jestem trzecim pokoleniem przedsiębiorców w swojej rodzinie.
  controlling, controlling finansowy dla sprzedawców, wdrożenie controllingu, konsultant biznesowy, controlling w firmie

  Krzysztof Janik

  Autor

  Krzysztof_Janik_CFO

  Krzysztof Janik

  Misja | Maksymalizacja potencjału firm poprzez skuteczne zarządzanie finansami.

  Wychowywałem się wśród przedsiębiorców, mój Dziadek był przedsiębiorą, mój Tata jest przedsiębiorcą, przechodząc przez nie jeden kryzys. Praca z przedsiębiorcami jest moją pasją.

  +12 lat rozwijania kompetencji w zakresie zarządzania  finansami przedsiębiorstw. Dostępne bio.

  +4  lata realizacji usług dla przedsiębiorców. Poznaj historię moich początków w biznesie tutaj.

  +65 zrealizowanych narzędzi analitycznych w excelu dla biznesu począwszy od spółek z Grupy Kapitałowej PGE po startupy technologiczne.

  FIRMA
  Enterprise Code Sp. z o.o.
  Kraków | ul. Bobrzyńskiego 29/17
  Biuro | Warszawa

  Zespół

  Partnerzy

  Oferty pracy

  Regulamin

  Polityka prywatności

  Mapa strony

  KONTAKT
  Krzysztof_Janik_CFO

  Krzysztof Janik

  Partner Zarządzający

  krzysztof.janik@enterprisestartup.pl